Obama´s bror nægtet adgang til Stor Britannien

Barack Obama´s halv bror er blevet nægtet adgang til Stor Britannien efter at være anklaget for en alvorlig forbrydelse ved et tidligere besøg, be...

Henrik Gøtke,

04/06/2010

Barack Obama´s halv bror er blevet nægtet adgang til Stor Britannien efter at være anklaget for en alvorlig forbrydelse ved et tidligere besøg, bekræfter Indenrigsministeriet.

Samson Obama, der bor i Kenya, var på vej til den præsidentielle indsættelse, da han blev standset i East Midlands Airport.

Ifølge News of the World forbandt fingeraftryk ham til et angiveligt seksuelt angreb på en britisk pige.

Han blev forhørt men ikke anklaget over hændelsen i Berkshire, tilføjer avisen.

En talsmand for Indenrigsministeriet siger, at Samson Obama blev nægtet et visa efter immigrations myndighederne opdagede, at et af hans dokumenter var falske. Dette ledte dem til yderligere undersøgelser.

Samson Obama, der driver en mobil telefon forretning udenfor Nairobi, havde på vej til Washington planlagt at lave et kort ophold i Stor Britannien.

Han tog til sidst et fly til USA uden formelt at betræde Stor Britannien.

En britisk talsmand for grænse myndighederne siger, at Stor Britannien i almindelighed modsætter sig individers adgang , hvor deres tilstedeværelse ”ikke er fremmende for det offentlige gode”.

Samson Obama er en af adskillige halv brødre til den amerikanske præsident.

Faderen til Obama halv brødrene forlod sin søn, da han var to år gammel, og boede det meste af sit liv i Kenya, hvor han med tre andre koner blev far til et antal andre sønner og en datter. Han døde i en bil ulykke i 1982.

Kilde: