Én gang til for max 40% - Kom nu op på hesten VKO!

Forestil dig max 40% i skat: X der tjener 200

samuelsen

03/03/2010

Forestil dig max 40% i skat:

X der tjener 200.000 betaler så max 70.000 i skat. Der er jo stadig bundfradrag.

Y der tjener 500.000 betaler max 200.000.

Z der tjener 1,3 mio betaler over 500.000 i skat.

Er det ikke "retfærdighed" og "brede skuldre" nok?

Nej, siger S! De vil sløjfe selv de små lettelser regeringen har vedtaget og endda indføre ny millionærskat! Af retfærdighedshensyn - siger de! Nej siger VKO: Max 40% er ultraliberalt og asocialt!

For de 70.000 X betaler i skat får han/ hun skoler, uddannelse, sundhedssystem, veje osv.

Z får det samme, men betaler min. 7 gange så meget for samme service.

Er max 40% i skat stadig asocialt? Giver det mening af plukke Y og Z mere med henvisning til "retfærdighed"?

Og hvad nu hvis Z, som så mange andre, beslutter sig for at forlade landet? Så mangler "vi" 500.000 i "fælleskassen".

Så må socialdemokraterne og VKO igang med at fyre sygeplejesker (for administrationen tør de ikke gå løs på) - eller måske hæve skatten yderligere? Smart?

Hvis Z ovenikøbet nedlægger 5 gode arbejdspladser, så mangler vi minimum 1 mio mere. Hvis de 5 ikke kan finde nyt arbejde, ja så har vi skabt yderligere et hul på minimum 500.000: Øgede offentlige udgifter (understøttelse). Smart?

Omvendt: Hvis vi nu med max 40% kunne tiltrække bare én ny iværksætter til DK så fik vi 500.000 i "fælleskassen". Hvis han etablerede 5 nye arbejdspladser, ja så fik vi yderligere ca 1 mio i kassen! Og færre på offentlig forsørgelse. Altså en mulig gevinst på over 2 mio kroner. Smart? Ja!

Men S løber stadig rundt med drømmen om at hente 15.000 yderligere kroner op af lommen på Z der i forvejen betaler over 500.000. Og VKO er stadig bange for at blive kaldt asociale. Er misundelsesskatter stadig kloge skatter?

PS: Er der brug for nogle der kan trække S i den rigtige retning? Er der brug for nogle til at trække VKO i den rigtige retning?

Kilde: