Tillad mig at brokke mig i affekt: Jeg hader de røde.

Jeg er skidetræt af: - At skattelettelser er et skældsord

Juul

14/09/2011

Jeg er skidetræt af:

- At skattelettelser er et skældsord.

Hold dog op! Den optimale situation er vel at få alt for 0 % skat, eller handler det MEST om, at ingen må have succes? (Nok det sidste).

- At Helle snyder med skatten.

 Og lader som om, det ikke er rigtigt.

- At Johanne har fundet 70'er-retorikken frem.

Hallo! Jens Vejmand er død. Dine vælgere hedder Connie og er førtidspensionerede, fede trunter, der lader som om de har "Kronisk Træthedssyndrom" eller "Fibromyalgi" eller whatever. Piskesmæld er vist også populært.

- At Villy mest bare ligner en, der bare vil have noget magt. 

Og man spørger sig, om det er fordi han er grim. 

- At Margrethe er for fin til at lave politik med de blå.

For hun ville gerne - hvis det bare var noget, man kunne sidde og gøre sig vigtig over på kulturcafeen PH.

Og mest af alt hader jeg, at stort set alle røde kandidater er en flok tabere, som jeg ikke gad bruge fem minutter på i gymnasiet. Derfor gik de ind i politik - så de nu kan få hævn over os, der er flittige og villige til at ofre personlig fornøjelse for at få en karriere. 

Fuck jer.

Kilde: