Keynes og den liberalistiske ideal-tilstand

Som Keynes beskriver i sine teorier, så er liberalismen kun en teoretisk ideal-tilstand, som ikke ville kunne indfinde sig

mcvf

11/09/2011

Som Keynes beskriver i sine teorier, så er liberalismen kun en teoretisk ideal-tilstand, som ikke ville kunne indfinde sig. Og lige netop det faktum gør, at man har taget hans teorier seriøst og aktivt anvendt omfordeling som politisk økonomisk virkemiddel i hele den vestlige verden. 

Keynes sagde: "Liberal økonomi er en idealtilstand som aldrig indfinder sig, for det ville kræve at alle købere og sælgere havde 100% kendskab til hinanden, og samtidig befandt sig på nøjagtig det samme sted."

Og man har jo måtte give ham ret i at han havde et argument. Men sagen er den, at verden har ændret sig. Og det skete ret præcist for 15 år siden. Det var ret præcist for 15 år siden at den vestlige verden begyndte at opleve problemer med stagnation, startende i Japan. Svaret har været at sænke renten, hvilket har skabt uoverskuelige konsekvenser, som f.eks. bolig-boblen og gældskrisen. Men det løb er kørt nu, og den dag idag accelerer denne udvikling hurtigere end nogensinde.

Citat fra følgende artikel: "I begyndelsen var det ikke så farligt, men især de seneste 15 år er det gået stærkt. Hver gang der var udsigt til en recession, gik centralbankerne ind og reddede økonomien. Det gjorde de ved at sænke renterne. Og for hver recession er renterne blevet sænket endnu mere. Resultatet blev, at gælden bare steg og steg. I stedet for at redde økonomien er gældsproblemet bare blevet værre og værre" 

http://epn.dk/okonomi2/global/article2538629.ece

Og hvad skete der så for 15 år siden. Jo, det var såmend lige netop der, at globaliseringen tog fart. Og det skyldes i al sin enkelthed INTERNETTET.

Internettet gør at Keynes hovedargument mod den liberale ideal-tilstand falder helt bort, da købere og sælgere netop har 100% kendskab til hinanden, og de befinder sig sørme også det samme sted. 

Kilde: