Betalingsring - LA' friheden råde

Kan nogen forestille sig, at (andet end som en fejl, men så er det en del af en læreproces) mennesker kører ind i København i myldretiden og sidder...

torbenmarkp

14/09/2011

Kan nogen forestille sig, at (andet end som en fejl, men så er det en del af en læreproces) mennesker kører ind i København i myldretiden og sidder i kø på indfaldsvejene medmindre, det er fordi det er den hurtigste, billigste og/eller meste bekvemmelige måde at komme frem på?

Nej, vel?

Det er det, økonomer kalder afslørede præferencer: Vi kan observere, at bilisterne rent faktisk har valgt at tage bilen, og så må vi konkludere, at de foretrækker netop dette frem for alternativerne.

Så hvad er problemet?

Der kan selvfølgelig være et stort samfundsøkonomisk tab knyttet til kødannelser, og hvis det er rentabelt, så må løsningen være at lette den trafikale situation, udbygge indfaldsvejene, bygge en havnetunnel, udbygge metrosystemet m.m.

Men betalingsring ved kørsel i København?

Bestemt ikke.

Afgifter forvrider private borgeres beslutninger, så de i stedet for at gøre det, der var privat optimalt, ændrer adfærd og altså opfører sig suboptimalt i forhold til det oprindelige. Selvfølgelig vil der være nogen, der vil have fordel af mindre trafik i København. Eksempelvis beboere inden for betalingsringen (som Helle T-S), og de bilister for hvem de 50 kr. om dagen ikke betyder så meget, enten fordi de er rige eller får arbejdsgiveren til at betale.

Veje er en knap ressource, og der findes to former for rationering: Tid og penge. Som udgangspunkt er vejudnyttelsen selvregulerende:  

  • Hvis trafikken vokser, vil det tage længere tid at komme frem, og flere vil vælge en alternativ transportform.
  • Alternativt kan rationeringen gennemtvinges ved at opkræve betaling for vejudnyttelsen. Det indebærer en omfordeling fra de ”fattige” for hvem betalingen betyder meget til de ”rige” for hvem betalingen betyder lidt. Samtidig med denne omfordeling opstår et privatøkonomisk tab, idet der opkræves et skatteprovenu, og en stor del af dette går tilmed tabt, dødvægtstab, fordi pengene anvendes til at etablere og drive betalingsringen. Dertil kommer det samfundsøkonomiske tab knyttet til, at trafikanterne ikke længere udnytter ressourcerne optimalt.

Som i alle andre tilfælde: Det optimale er, at politikerne holder snitterne væk, laissez faire. Hvis det er samfundsøkonomisk optimalt, så opfør nye omkørselsveje, udbyg eksisterende indfaldsveje, lav havnetunnel m.m., men lad for frihedens skyld være med at etablere en betalingsring.

Det er den slags, kun frihedens fjender kan finde på. Dem, der ikke synes, at man kan overlade det til borgernes frie valg, om de vil sidde i kø i bilen eller vælge et andet transportmiddel (der som DSB ikke er blottet for forsinkelser), men som vil bestemme over andre menneskers tid og penge.

Kilde: