Regeringen gør det lettere at blive dansker - Politiken.dk

Åbne grænser, åbne kasser

Neo_

23/05/2013

Åbne grænser, åbne kasser. Nedenstående er sakset fra Politiken.

Sprogkravene sænkes
Sprogkravene sættes ned. Før skulle statsborgerskabsansøgere bestå  danskuddannelsernes prøve på niveau 3. Det sænkes nu til niveau 2.

Indfødsretsprøve bliver til statsborgerskabsprøve
Indfødsretsprøven erstattes af en statsborgerskabsprøve. I den nye prøve vil  spørgsmålene være mere realistiske, dvs. at der er mindre fokus på  historiske og kulturelle spørgsmål og større fokus på hverdagslivet.  Ydermere sænkes de sproglige krav til testen.

Selvforsørgelseskrav sænkes
Selvforsørgelseskravet sænkes også. En ansøger skulle med de gamle regler  have været selvforsørgende i 4,5 år inden for de seneste 5 år. Det krav  sænkes til 2,5 år inden for de seneste 5 år.

Opholdskravene ændres
Opholdskravet på 9 år vedbliver, men ændres i forhold til reglerne om bopæl,  således at en ansøger, der har bopæl i udlandet grundet ægtefællens arbejde  i udlandet for danske interesser, godt kan ansøge om statsborgerskab  alligevel.

Færre krav til ansøgere med psykiske mén
Kravene til hvad, der kan betragtes som psykiske mén, nedsættes også. Det  betyder, at ansøgere der grundet posttraumatisk belastningsreaktion (PTSD)  ikke har kunnet bestå statsborgerskabsprøven eller lære dansk (sprogkravet),  godt kan ansøge om at få dansk statsborgerskab alligevel. Deres sag vil  blive forelagt Folketingets Indfødsretsudvalg, som derefter vil tage  stilling til den.