Khat har fået tag i de unge somaliere

Politiet beslaglægger mere og mere af det euforiserende stof khat

Jesper Ørsted

04/10/2010

Politiet beslaglægger mere og mere af det euforiserende stof khat. Stoffet er et voksende problem i det somaliske miljø i Danmark »Khat er et stigende problem i det somaliske miljø i Danmark. Det nye er, at unge somaliere også er begyndt at tygge khat.«

Ahmed Dhaqane, formand for Den Somaliske Klub i Rødovre   POLITIET FANGER STORE MÆNGDER Beslaglæggelse af khat i Danmark i årene 2000-2009

2000: 1.364 kilo.

2001: 3.309 kilo.

2002: 2.163 kilo.

2003: 2.751kilo.

2004: 1.884 kilo.

2005: 1.696 kilo.  

2006: 2.736 kilo. 

2007: 6.186 kilo.

2008: 8.104 kilo.

2009: 5.005 kilo.     

Kilde: Rigspolitiets Nationale Efterforsk-ningsstøttecenter (NEC) for metroXpress.     Der tygges khat som aldrig før i det somaliske miljø i Danmark.

Tidligere var det især midaldrende somaliske mænd, der kastede sig over de euforiserende blade. Men nu er deres halvvoksne sønner, og i nogle tilfælde også døtre, begyndt at tygge det amfetaminlignede stof ud af planten.

Sådan lyder det samstemmende fra formanden for Det Somaliske Netværk i Danmark, Muhammed Gelle, og formanden for Den Somaliske Klub i Rødovre, Ahmed Dhaqane.

»Jeg har kastet håndklædet i ringen. Vi i de somaliske foreninger har gjort, hvad vi kunne de sidste 10 år for at stoppe misbruget. Vi har oplyst, og vi har advaret mod konsekvenserne: Børn, der mistrives, og brudte familier. Men det har desværre ikke hjulpet,« siger Muhammed Gelle.

Den stigende efterspørgsel underbygges af tal, som Rigspolitiets Nationale Efterforskningsstøttecenter (NEC)  har udarbejdet for metroXpress: I år 2000 beslaglagde politiet godt 1,3 ton khat. I 2008 var tallet steget til 8,1 ton, og i 2009 var det fem ton.

»Vi beslaglægger formentlig mere, fordi vi er blevet mere opmærksomme på det. Men der er sideløbende opstået et større marked. Ikke bare i Danmark, men i hele Norden,« siger vicepolitiinspektør i NEC Jørgen Isalin.