Er Vadehavshøringen til Nationalpark en farce?.

 Det udspil der er kommet fra Miljøminister Karen Ellemann, hvor vadehavet skal i høring i forbindelsen Nationalpark, virker som en farce

mads_schmidt_eriksen

15/05/2010


 Det udspil der er kommet fra Miljøminister Karen Ellemann, hvor vadehavet skal i høring i forbindelsen Nationalpark, virker som en farce.-Hvorfor er de aftaler, der ind til nu er behandletn ikke nok, for nu er det ikke mindre end tredie minister, der har haft fat i denne  sag og helt fra  Hans Chr. Schmidts tid, var aftelen den, at det var områdets befolkning og lodsejere, der havde det sidste ord og det burde den kommende høring kun indeholde, for et ord er et ord.
Det skulle ikke undre, om den nye minister havde en anden aftale, eller dagsorden, men den går ikke hr Grønberg.
Uanset, om der kommer en høring nu,skal den aftale der er overholdes.
Efterhånden har man bange anelser, hvad minister Karen Ellemann efterhånden kan finde på og  måske har andre aftaler under hånden, men jeg tror nok befolkningen ved vadehavet er fuldt ud opmærksomme.

Kilde: